Egy Eszme jő, robogva, tűzszekéren,
Egy Eszme indul messze, valahol;
Tavaszi füzek szélingatta ága
És őszi lombok tarka hervadása
Vassal kivert útjára ráhajol.
Egy Eszme indul messze, valahol.

Egy Eszme jő robogva, tűzszekéren;
Valahol messze indul egy vonat
És maga előtt megkondítja sorra
Az őrházakban a harangokat;
Egy vonat indul messziről az éjnek,
És elibe, a rozzant házikókból
Tisztelegni kilép az őr, a lélek.
S a vassal kivert pálya végtelenjén
Zöld lángok, piros lángok égnek:
Egy vonat indul messziről az éjnek.

És néha jönnek fényes állomások:
Kupolái az eszmék vonatjának.
És néha jönnek elhagyott vidékek,
Ahol a váltók mind tilosra állnak.
És jönnek megrögzött gonosztevők,
Akik a sínre lopják köveik'.
És rajongók, kik a mozdony elébe
Önnön veszendő testüket vetik.

Az Eszme jő, robogva, tűzszekéren,
A mozdony nő, de amíg testet ölt,
Csak fojtott, tompa dübörgése hallik,
Mit a ráhajtott fülbe súg a föld.


Elemzések

A vers természettudományos értelemben egyfajta képzeletbeli utazást mutat be egy vonaton keresztül. Azonban a mai természettudomány legfrissebb felfedezéseivel összefüggésben számos elem azonosítható, amelyek a modern technológiához, közlekedéshez és a természeti jelenségekhez kapcsolódnak.

A versben szereplő Eszme indul robogva, tűzszekéren, amely egy metafora arra utalhat, hogy a technológia fejlődése olyan sebességgel zajlik, mintha egy tűzszekér hajtana előre. Ez az utazás végigkíséri az évszakok változásait, mint például a tavaszi füzek szélingatta ágai és az őszi lombok hervadása. Ez arra utalhat, hogy a technológiai fejlődés mindig lépést tart a természettel, és alkalmazkodik az évszakokhoz.

A versben említett vonat is az új technológiákra utalhat. A vonat robogva indul messzire az éjbe, ami a modern közlekedési eszközökre való utalással reprezentálja a távolságokat és az időbeli haladást. A vonat megkondítja az őrházakban lévő harangokat, ami arra utalhat, hogy a technológiai fejlődés hatással van a környező társadalomra és kultúrára is.

A versben említett fényes állomások az eszmének, vagyis a technológiának a megjelenéseit jelképezhetik. Ez azt mutatja, hogy a fejlődés során az innovációk meghatározó pontokon érnek célba, amelyek hatása messzire elér. Az elhagyott vidékek és a tilosra álló váltók pedig a fejlődés átmeneti akadályairól és nehézségeiről szólnak, amelyeket az emberiségnek le kell küzdenie ahhoz, hogy tovább haladjon a technológiai fejlődés útján.

A versben megjelenik a mozdony is, amely egyre nő és testet ölt. Ez lehet a modern technológia növekedésének és erősödésének a metaforája. A fojtott, tompa dübörgés hangja, amit a földbe súgnak, felidézheti a zajok és hangok keltette rezgések tudományát, valamint azt, hogy a technológia milyen hatással van a környező közegre.

Összességében a versben megjelenő elemek a természettudomány legfrissebb felfedezéseivel kapcsolatban az emberi technológiai fejlődés, a közlekedés és a természeti jelenségek kölcsönhatásait mutatják be. Ez a kölcsönhatás ma is folyamatosan zajlik és meghatározó szerepet játszik mind a társadalomban, mind a természetben.

A vers teológiai szempontból elemzésekor különösen figyelembe vehetjük a következő nézőpontokat: bibliatudomány, patrisztika és skolasztika.

Bibliatudományi szempontból a versben megjelenő Eszme lehetősége a jövendölésben, próféciában gyökerezik. Az "Eszme" jön "robogva, tűzszekéren", amely képekben a jövendölés, az isteni üzenet ereje és láthatósága jelenik meg. Az Eszme indulása távoli helyekre utal, ami arra utal, hogy az isteni üzenet mindenki számára elérhető és megérthető.

Patrisztikai szempontból a versben megjelenő Eszme az isteni teremtés vagy megváltás eszméjét jelenti. A tavaszi füzek szélingatta ága és az őszi lombok hervadása az élet és halál körforgását szimbolizálja, amely általában az emberi bűn hatásainak része. A vassal kivert út, az elhagyott vidékek és a tilosra állított váltók képe azt sugallja, hogy az emberi bűn következményei nehézségekbe ütközhetnek, de az isteni Eszme mindig tovább robog.

Skolasztikus szempontból a versben megjelenő Eszme az isteni igére utal, amely mozgásba hozza és irányítja az emberek életét. A vonat és az őrházakban megszólaló harangok képei azt jelzik, hogy az isteni igazság mindig jelen van és figyelmeztetést ad az embereknek az isteni törvények betartására. A mozdony növekedése és a dübörgése az isteni igének erejét jeleníti meg, amely mindig jelen van, még ha néha csöndesen is hallatszik.

Ezen kívül más nézőpontok is alkalmazhatók a vers teológiai értelmezéséhez. Például az Eszme robogásának képe lehet az emberi szellemi fejlődésre, az isteni sugalmazásra és vezetésre való törekvésre utal. A fényes állomások és a gonosztevők az emberi döntésekre és cselekedetekre hívhatják fel a figyelmet. A versben megjelenő tájak és helyzetek metaforikusabb jelentést is hordozhatnak, amelyek a hit, remény és bűn dimenzióit jelzik.

Összességében a vers teológiai szempontból az isteni elgondolások és üzenetek rendkívüli erejét és hatását hivatott kifejezni. Az Eszme robogása, az isteni igének ereje és mozgatórugója mind az emberi lét mélyebb dimenzióit érinti, és azt sugallja, hogy az isteni üzenet mindig jelen van és mindenkinek elérhető.

A vers címe: "Egy eszme indul..."

Stilisztikai elemek:

- Ismétlés: A versben többször is megismétlődik a "Egy Eszme indul..." mondat, ami erősíti a vers mondanivalóját és hangsúlyozza az eszme fontosságát és erejét.

- Szimbólumok: A versben számos szimbólum található, amelyek segítenek átadni az eszme jelentőségét és hatását. A robogó, tűzszekereken érkező Eszme, valamint a vonaton utazó Eszme mindkettő a fejlődést, az újítást és az erőt jelképezik. Az őrházakban megszólaló harangok és a zöld lángok, piros lángok azt jelzik, hogy az eszme hatása eljut a távoli helyekre is.

- Ellentétek: A versben időbeli és helyi ellentétek találhatóak. Például a tavaszi füzek kontrasztban állnak az őszi lombokkal, amelyek jelzik az idő múlását. Az állomások és elhagyott vidékek ellentétben állnak egymással, és az eredménytelen erőfeszítéseket mutatják az eszme elterjedésére.

- Hangulat: A versben a robogás, a töretlen haladás és az eszmék ereje árad. Ugyanakkor a versben visszafogottságot is érezhetünk, hiszen az eszmét csak a föld hallja és tompa dübörgéseket sugall.

Magyar irodalmi összefüggések:

- A vers Reményik Sándor alkotása, aki a 20. század elején a szimbolizmus és a népi irodalom hatására jutott saját stílusához. Az eszmék, a hivatás és a hazaszeretet nagy témái jelennek meg műveiben, amelyek közül több versében is szimbólumokat használ.

- A versben megjelenő szimbólumok és az ábrázolt eszme általában a modernista irodalomra jellemzőek. Az újító és forradalmi gondolatok kifejezése, valamint az eszme intenzív ereje a modernista költők munkáiban gyakoriak.

Nemzetközi irodalmi összefüggések:

- A vers szimbólumainak használata és az erőteljes képek, amelyeket létrehoz, hasonlítanak a szimbolizmus áramlatának számos művéhez. Charles Baudelaire vagy Arthur Rimbaud munkái például híressé váltak a szimbolikus költészetben.

- A végtelenül haladó vonat és az időbeli ellentétek, valamint a robbanószekerekben központi képelemeknek tekinthetőek a futurista mozgalom irodalmában. Futurista költők, mint például Filippo Tommaso Marinetti vagy Velimir Khlebnikov, hasonlóan kifejezik az újítás és a technológiai fejlődés fontosságát.

- A versben megjelenő eszme szintén hozható kapcsolatba politikai költészettel, ahol az eszmék és gondolatok terjesztése és hatása a központi témákat. Ilyen például W.B. Yeats vagy Pablo Neruda munkássága, akik politikailag aktív költők és a társadalmi változásokat hangsúlyozzák verseikben.

Összességében a versben megjelenő szimbólumok, ellentétek és a modernista költészet nyomait figyelhetjük meg. Reményik Sándor saját stílusával ábrázolja az eszmék erejét és a haladás fontosságát, amelyek mind magyar, mind nemzetközi irodalmi példákban megtalálhatóak.